Od 14.2. do 16.2. máme zatvorené. Prijaté objednávky budeme vybavovať až v pondelok 19.2. Ďakujeme za pochopenie.

Regulátory komínového ťahu - nepúšťate peniaze komínom?

 VsetkoPreKrby.sk, 2018 (Ing. Petr Šigut) – Text a obrázky sú chránené autorským právom.

Komínový ťah je veľmi dôležitým parametrom, ktorý výrazne ovplyvňuje účinnosť spaľovania pripojeného topidlá - krbovej vložky alebo kachlí. Preto si v tomto článku predstavíme tzv. regulátory komínového ťahu, ktoré majú za úlohu neustále udržiavať vopred nastavený správny ťah. Vďaka regulátora ťahu je tak možné ušetriť aj nemalé čiastky za kúrenie.

Obsah:

 

Prečo regulovať vysoký ťah

Väčšinou, keď sa bavíme o probléme s ťahom komína, tak riešime slabý ťah. Ten je dobre poznateľný, máme problémy s počiatočným zakurovaním (keď je komín ešte studený), výrazne sa špiní sklo dvierok, pri prikladaní sa dostáva do miestnosti zápach a podobne. Nízky ťah komína je potrebné vyriešiť, je to zásadný problém.

Ale čo keď je ťah komína naopak vysoký? Je to problém? Veď na prvý pohľad všetko pekne funguje, zakurovanie je ľahké, sklo je krásne čisté, žiadny zápach v miestnosti pri otváraní dvierok. Ale áno, vysoký ťah komína je problém, a v praxi sa vyskytuje dokonca častejšie ako slabý ťah. Len nie je tak vidieť. A čo je teda zlé na silnom ťahu?

Výrobcovia krbových vložiek a kachlí konštruujú svoje topidlá pre ťah komína väčšinou okolo 12 Pa. Pri svojich meraniach a skúškach pripojí kachle alebo vložku na komín s regulovaným ťahom 12 Pa (± 2 Pa) a pravidelne prikladajú presne zváženú dávku paliva (suchého dreva s vlhkosťou <20%), aby udržiavali výkon na úrovni menovitého výkonu. A pri tejto ideálnej prevádzke potom zisťujú účinnosť spaľovania a ďalšie parametre. Výrobcom udávaná účinnosť spaľovania je teda dosiahnutá pri dodržaní predpísaného ťahu komína pre dané topidlo.

Pokiaľ je ale ťah komína vyšší, odchádza väčšia časť využiteľnej tepelnej energie uvoľnenej spaľovaním zbytočne do komína, zvyšuje sa teda tzv. komínová strata a tým logicky klesá účinnosť spaľovania. Nie je výnimkou, že pri naozaj vysokom ťahu komína je výsledná účinnosť na úrovni 60% a menej. A to už je problém. Navyše o tom väčšinou ani nevieme.

 

Regulátory ťahu, ako fungujú

Problém s vysokým ťahom komína je možné riešiť pomocou tzv. regulátora komínového ťahu. Ten sa inštaluje buď priamo na komínový prieduch alebo na vhodné miesto do spalinovej cesty (na dymovod). Funguje ako gravitačná klapka s nastaviteľným závažím. Ak je ťah komína menší ako nastavená hodnota na regulátore, je klapka úplne uzavretá. Akonáhle sa ale ťah komína pri prevádzke začne zvyšovať nad nastavenú hodnotu, začne prekonávať hmotnosť závažia klapky, tá sa začne otvárať a vpúšťať do spalinovej cesty alebo do komína "falošný vzduch". Vďaka tomu nerastie toľko ťah vyvíjaný komínom na pripojené topidlo. Čím je ťah väčší, tým viac sa klapka regulátora otvorí. Výsledný ťah pre topidlo sa tak udržiava na takmer konštantnej hodnote.

Regulátor tahu – zavřená a otevřená klapka

Obr. 1: Regulátor komínového ťahu - zatvorená a otvorená klapka

Závaží klapky s možností nastavení hodnoty tahu

Obr. 2:  Závažie klapky s možnosťou nastavenia hodnoty ťahu

 

Ponuka regulátorov ťahu

Ako sme si povedali, regulátory sa umiestňujú priamo na komín (komínový prieduch) alebo na dymovod. Preto existujú rôzne prevedenia regulátorov pre jednotlivé umiestnenia.

Různá provedení regulátorů komínového tahu

Obr. 3: Rôzne prevedenia regulátorov komínového ťahu

 

1. Pre umiestnenie na komín

Pre umiestnenie priamo na komín (stenu komína) je v ponuke regulátor ťahu so štvorcovou základňou.

Regulátor komínového tahu RCP - se čtvercovou základnou

Obr. 4: Regulátor komínového ťahu RCP - so štvorcovou základňou

Inštalácia

Na stene komína vytvoríme otvor (cca 14 x 14 cm), ktorý povedie až k prieduchu komína, do ktorého tiež vytvoríme otvor. Regulátor nakoniec jednoducho pripevníme na stenu pomocou štyroch skrutiek s hmoždinkami v rohoch základne. Styk základne regulátora so stenou sa odporúča ešte dotesniť vhodným tmelom so zvýšenou tepelnou odolnosťou.

Regulátor môžeme umiestniť buď nad vstupom do komína (maximálne vo výške 2,5 m), alebo pod vstupom do komína, v neúčinnej výške komína (vo výške minimálne 0,4 m).

 

2. Pre umiestnenie na komín alebo dymovod

Ďalším prevedením je regulátor so sponou, ktorý môžeme inštalovať na komínový prieduch alebo na dymovod.

Regulátor komínového tahu RCR - se sponou

Obr. 5: Regulátor komínového ťahu RCR - so sponou

Inštalácia

Pomocou spony regulátor pripojíme na požadované miesto, dáme dole čelo regulátora, vnútri si naznačíme otvor, ktorý je potrebné v dymovode alebo prieduchu vytvoriť, odpojíme regulátor, vytvoríme otvor, znova pripojíme regulátor, styk regulátora s dymovodom alebo prieduchom zvnútra dotesníme vhodným tmelom a nakoniec nasadíme späť čelo regulátora.

Regulátor se sponou na šamotovém komínovém průduchu, čelo lze během instalace sejmout

Obr. 6: Regulátor so sponou na šamotovom komínovom prieduchu, čelo je možné počas inštalácie dať dole

Ak inštalujeme regulátor na dymovod, môžeme využiť rúru s čistiacim otvorom. Zložíme viečko čistiaceho otvoru, odrežeme skrutky (ktoré by nám prekážali) a na miesto s otvorom pripojíme regulátor.

Instalace regulátoru na trubku s čistícím otvorem

Obr. 7: Inštalácia regulátora na rúru s čistiacim otvorom

Regulátor je možné najlepšie pripojiť na rúru alebo prieduch s vonkajším priemerom 150-220 mm.

Regulátor na šamotovém průduchu 200 mm (vnější průměr 220 mm) a na trubce kouřovodu 200 mm a 150 mm

Obr. 8: Regulátor na šamotovom prieduchu 200 mm (vonkajší priemer 220 mm) a na rúre dymovodu 200 mm a 150 mm

Pri inštalácii na rúry menších priemerov musíme regulátor stlačiť do elipsovitého tvaru, aby tesne doliehal na rúru.

Instalace regulátoru na trubku ø150 mm

Obr. 9: Inštalácia regulátora na rúru ø150 mm

 

 

3. Pre umiestnenie na dymovod

Posledným z radu je regulátor kruhový, ktorý môžeme zasunúť do rúry, teda napríklad do odbočky T-kusu dymovodu.

Regulátor komínového tahu RCO - kruhový

Obr. 10: Regulátor komínového ťahu RCO - kruhový

Inštalácia

Hoci čierne oceľové dymovody hrúbky 2 mm z našej ponuky aj regulátory ťahu vyrába rovnaký výrobca, je priemer regulátora celkom nešťastne o "chlp" väčší ako 150 mm, a nemôžeme ho tak priamo zasunúť do odbočky T-kusu s priemerom 150 mm. Preto musíme navyše použiť redukciu priemeru 150/160 mm (v smere dymu, teda z menšieho na väčší), ktorú nasunieme na odbočku T-kusu. Táto redukcia má vnútorný priemer (na strane 160) cca 155 mm a regulátor ide do nej zasunúť s minimálnou vôľou.

Instalace kruhového regulátoru na kouřovod pomocí T-kusu 150 mm a redukce 150/160 mm

Obr. 11: Inštalácia kruhového regulátora na dymovod pomocou T-kusu 150 mm a redukcie 150/160 mm

Regulátor kruhový, protivýbuchový

Modifikáciou kruhového regulátora je regulátor protivýbuchový. Tento regulátor má navyše odklápacie čelo (smerom dopredu), a tak pokiaľ by došlo vnútri komína alebo dymovodu k výbuchu nahromadených nespálených plynov, čelo regulátora sa tlakom vyklopí a vypustí vzniknutý pretlak. Môžeme tak predísť poškodeniu prieduchu komína alebo dymovodu.

Regulátor komínového tahu RCO-EX - kruhový protivýbuchový

Obr. 12: Regulátor komínového ťahu RCO-EX - kruhový protivýbuchový

Regulátor kruhový, ø80 mm

Nakoniec si ešte predstavíme malý kruhový regulátor ø80 mm pre dymovody 80 mm. Spôsob inštalácie je rovnaký, teda opäť pomocou T-kusu dymovodu.

Regulátor komínového tahu RCO - kruhový, ø80 mm

Obr. 13: Regulátor komínového ťahu RCO - kruhový, ø80 mm

 

Naše odporúčanie na záver

Nepodceňujte vysoký ťah komína, regulátor ťahu je pomerne lacné zariadenie, ktoré prináša prekvapivo výborné výsledky a dokáže ušetriť veľa peňazí, ktoré by inak vyleteli komínom...