Izolačné dosky SKAMOTEC 225
Izolačné dosky určené na stavbu krbov. Sú ľahké, pevné a opracovateľné bežným náradím. Vďaka týmto doskám je stavba krbu jednoduchá a rýchla (viac v návode na stavbu krbu), nie je potrebná žiadna dodatočná nosná konštrukcia. Rozmery dosiek sú 1000 x 610 mm a sú k dispozícii v hrúbkach 25, 30, 40 a 50 mm.
Izolačná doska SKAMOTEC 225 - hr. 25 mm (1000 x 610 mm)
Izolačná doska SKAMOTEC 225 - hr. 30 mm (1000 x 610 mm)
Izolačná doska SKAMOTEC 225 - hr. 40 mm (1000 x 610 mm)
Izolačná doska SKAMOTEC 225 - hr. 50 mm (1000 x 610 mm)
Dosky Skamotec vynikajú oproti kalcium-silikátovým doskám iných výrobcov veľmi vysokou pevnosťou, relatívne nízkou prašnosťou a celkovo veľmi dobrou súdržnosťou. Sú lisované vysokým tlakom za veľmi vysokých teplôt a sú teda stabilné pre použitie v teplovzdušných krboch, neuvoľňujú sa žiadne pevné ani plynné časti.
Na lepenie dosiek Skamotec možno použiť univerzálne kachliarske Silaterm LEPIDLO. Spotreba lepidla je zhruba jedno vedro (6kg) na 10 dosiek Skamotec. Lepidlo ponúkame v balení 6 kg a 2 kg. Povrch dosiek je nutné penetrovať pre zníženie nasiakavosti a elimináciu prašnosti. Pre penetráciu je potrebné použiť univerzálnu silikátovú penetráciu Silaterm SILAPEN so zvýšenou tepelnou odolnosťou. Spotreba je cca 1 liter na 4 m2 a jedno balenie (5 l) vystačí zvyčajne na celý krb.
Dosky Skamotec 225 sú tiež niekedy označované ako dosky Superisol, Super Isol alebo Skamol. V poslednej dobe na trhu prakticky nahradili obdobné známe kalcium-silikátové dosky Silca, oproti ktorým vynikajú vyššou pevnosťou.
Prečo už nemáme v ponuke kalcium-silikátové dosky Silca?
Pokiaľ sa rozhodnete pre obstavbu kompletne celú z tepelnoizolačného materiálu, najčastejšou voľbou bývajú kalcium-silikátové dosky. Výrobcov kalcium-silikátových dosiek je niekoľko, ale medzi najpoužívanejšie patria konkrétne dosky Skamotec 225 z produkcie dánskej spoločnosti Skamol (niekedy tiež označované ako dosky Skamol, Super Isol alebo Superisol) a dosky Silca KM 250 nemeckého výrobcu Calsitherm. V ponuke nášho e-shopu už ale nájdete len dosky Skamotec 225. Prečo?
Ako dosky Skamotec 225, tak dosky Silca KM 250 sú veľmi dobre použiteľné pre izolačnú obstavbu teplovzdušného či teplovodného krbu. Dosky Silca boli na trhu dokonca o niečo skôr, a preto ich mnoho krbárov dobre pozná a obľúbili si ich. Aj my sme ich po dlhú dobu predávali.
S príchodom nových dosiek Skamotec ale nastala situácia, kedy boli naraz k dispozícii dva prakticky rovnaké materiály – s obdobnými izolačnými vlastnosťami – len od rôznych výrobcov. Aj ich rozmery a ceny boli rovnaké. Po nejakú dobu sme teda mali v ponuke obe tieto kalcium-silikátové dosky, ale z praktického hľadiska to nedávalo zmysel, a keď sa nás zákazníci pýtali, ktoré dosky zvoliť, museli sme vždy odpovedať, že je to jedno. Preto sme sa rozhodli ponechať v ponuke len dosky jedného výrobcu, a to dosky Skamotec 225.
Prečo dosky Skamotec?
Ako sme už uviedli, dosky oboch výrobcov sú bez problémov použiteľné pre stavbu krbu. Z pohľadu technických parametrov ale medzi nimi predsa len malé rozdiely sú.
Predovšetkým dosky Skamotec 225 majú vyššiu pevnosť – uvádzaná pevnosť v tlaku je 2,8 MPa, zatiaľ čo dosky Silca majú pevnosť v tlaku iba polovičnú – 1,4 MPa. Tiež prašnosť povrchu je o málinko nižšia u dosiek Skamotec. Rozdiel v pevnosti je viditeľný aj pri ručnej manipulácii s doskami, kedy občas nedopatrením dochádza k drobným defektom rohov alebo hrán dosiek. Dosky Skamotec sú v tomto ohľade o niečo odolnejšie.
Aj naši hlavní dodávatelia kalcium-silikátových dosiek postupne nahradzovali dosky Silca doskami Skamotec, a tak aj pre nás ako predajcu je nakúpiť dosky Silca dnes zložitejšie.
Nekalé praktiky niektorých e-shopov ponúkajúcich dosky Silca
Niektorí neseriózni predajcovia – aby nalákali zákazníkov zháňajúcich dosky Silca – ich stále majú v ponuke (hoci ich nemajú skladom a nevedia ich dodať) a ako termín dostupnosti uvádzajú napríklad „Na dotaz – volajte na telefón“. A keď sa im potom zákazník dovolá, dozvedia sa, „že dosky Silca momentálne skladom nie sú, ale k dispozícii sú skvelé dosky Skamotec“. Je asi dobré dať si na takých predajcov pozor, ktovie, čo ďalšie ešte nebude pravda.
My tieto (v podstate podvodné) praktiky používať nechceme, a preto v našej ponuke dosky Silca nenájdete.
Stavba krbu: 5. díl – Volba materiálu pro obestavbu teplovzdušného krbu [CZ]
Obestavby teplovzdušných (a teplovodních) krbů se v současné době většinou staví z tepelně-izolačních materiálů, jako jsou například velkoformátové kalcium-silikátové nebo vermikulitové desky. Jsou poměrně levné, práce s nimi je snadná a rychlá. Jak si ale vysvětlíme dále, v některých případech je vhodnější použít i jiné materiály.
Stavba krbu: 10. díl – Začínáme stavět, tepelná izolace zdi za krbem [CZ]
V tomto dílu začneme se stavbou našeho příkladového krbu. Pustíme se do první etapy stavby – zhotovení zadní stěny krbové komory přiléhající ke zdi místnosti. Tato stěna bude mít za úkol co nejvíce zabránit prostupu tepla z krbové komory do zdi za krbem, tedy jednoduše řečeno – vytvořit tepelnou izolaci mezi krbem a zdí místnosti.
Stavba krbu: 13. díl – Stavba krbové komory, ventilační mřížky, revizní krbová dvířka [CZ]
V předchozím dílu jsme napojili krbovou vložku kouřovodem na komín, a nyní se tak můžeme pustit do stavby zbylých stěn a stropu krbové komory. Zároveň si ukážeme postup instalace ventilačních mřížek a revizních krbových dvířek.
Stavba krbu: 9. díl – Příkladový krb, rozpis materiálu, cenová kalkulace [CZ]
Než začneme se stavbou našeho příkladového krbu, řekneme si, jak bude vypadat, jakou bude mít krbovou vložku, jaký materiál použijeme pro obestavbu a podobně. Pro představu si také provedeme cenovou kalkulaci celého krbu.